Przewodnik o masternode

przez kuailianPL

Masternode - czyli jak zarabiać nic nie robiąc

Kuailian zarabianie krypto

Masternode - wstęp

   Najprościej mówiąc masternode to poprostu serwer umieszczony w zdecentralizowanej sieci danej kryptowalut, który pełni tam rolę banku – weryfikatora.

   Masternode spotykamy najczęściej w sieciach blockchain które opartę są o protokół dowodu posiadanej ilości jednostek danej kryptowaluty (PoS), a nie o dowód pracy (PoW). Kilka połączonych masternode razem są nazywane systemem walidatorów. “Master” mówi nam że jest to ważny element w sieci danej krypto. Tak naprawdę to masternode stanowią rdzeń systemu – są serwerami podtrzymującymi dany blockchain.  Ich rola pod wieloma względami przypomina “mining”. – tworzenie nowych bloków, weryfikacja transferów i ich zapisywanie na blockchainie czy też zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa. Jednakże ich działanie jest o wiele większe i potrzebne dla systemu.

   Operatorzy masternode nie tylko wspomagają daną sieć ale często posiadają prawo głosu w ramach systemu zarządzania daną walutą, co upoważnia ich do decydowania o losie systemu. Jeśli chodzi o DASH – pierwszą kryptowalute, która wykorzystała ten model jeszcze gdy funkcjonowała pod nazwa Darkcoin, masternode wdrażają funkcję anonimowego przesyłania środków poprzez mieszanie jednostek waluty w ramach systemu PrivateSend, przez co prawie niemożliwym staje się wskazanie źródła z którego zostały wysłane. Są odpowiedzialne także za działanie opcji InstantSend – czyli natychmiastowych i nieodwracalnych transakcji pomiędzy użytkownikami. Cała operacja trwa max kilka sekund i kosztuje ułamki dolara. Masternode chronią także sieć przed różnymi atakami np atakiem 51% w sieci PoW.

Przewodnik o masternode

Jaka jest różnica między masternode a PoS?

   Tak jak w przypadku protokołu PoS tak samo i w masternode wymagane jest “zagnieżdzenie” określonej kwoty kryptowaluty w ramach danej sieci. 

PoS przewodnik zarabiania kryptowaluty

   Jednakże prowadzenie masternode przypomina staking tylko pod tym względem iż wymagane jest zamrożenie kryptowalut w portfelu i właśnie ten sposób otrzymujesz dochód pasywny. Aby mieć taką masternode potrzebujesz mieć znaczą liczbę danej krypto – i tak na przykład dla DASH jest to 1000, a dla NULS jest to 20000. Do obsługi masternode przyda Ci się także wiedza na temat obsługi Linuxa, utrzymanie i gospodarowanie swojego własnego serwera hostingowego oraz najważniejsze wiedza o danej kryptowalucie. 

   Masternode są przede wszystkim dla miłośników kryptowalut o zasobnym portfelu, którzy rozumieją wartosć i znaczenie masternode w systemie. Dochód pasywny przy tym wszystkim jest tutaj dla nich tylko dodatkiem. Choć czasem ta wisienka może zmienić całkiem zmienić życie, gdy okaze się że nazbieramy mnóśtwo kryptowalut, których kurs potem bardzo mocno skoczy w górę.

Przewodnik o masternode

Masternode - jak to działa?

Masternode dochód pasywny informacje

   Każda masternode kieruję się innymi wytycznymi i ma swoje własne zasady czyli protokoły i to właśnie one wyznaczają zadanie masternody w danym systemie kryptowalut.

   Tak jak wspomniałem wyżej, przede wszystkim musisz posiadać znaczną ilość kryptowalut. Przykładowo masternode DASH przy obecnym kursie wyniosłaby około 72000$, co jest sporą sumą. Taki walidator musi być umieszczony na serwerze dostępnym chociaż 23h na dobę. Właśnie to stanowi zdrową przeszkodę i zapobiega monopolowi na rynku oraz zapewnia dywersyfikację dla operatorów masternode.

   Dzięki temu że koszt utrzymania masternode jest wysoki, zachęca to operatorów do uczciwości i trzymania się zasad w celu zdobycia nagrody od masternode. Gdy któryś operator masternode złamie zasady danej sieci, zostaje ona z niej wykluczona. Przez to że wszyscy trzymaja się wszyscy tych samych reguł i są one takie a nie inne, sieć dalej może pozostawać zdecentralzowana.

   Każda waluta i jej masternode różni się całkowicie od każdej innej i tak samo jej system wypłat, niektóre płacą użytkownikom raz dziennie a niektóre kilkukrotnie w ciągu całego dnia. Właściciele masternode zarabiają pieniądze i jednocześnie dbają o całą sieć bez potrzeb inwestowania w drogi sprzęt do wydobywania. To co jest bardzo ważne, to że masternode możesz w każdej chwili wyłączyć i zostawić dla siebie wszystko co do tej pory zarobiłeś.

Przewodnik o masternode

Jak wygląda postawienie masternode? - przykład na DASH

   Podstawowe wymaganie to posiadać 1000 sztuk DASH, które będzie miało służyć jako zabezpieczenie i nie będzie mogło być ruszane. Uruchomić masternode może każdy, ale przyda się przy tym wiedza techniczna i serwer z dedykowanym adresem IP.

zarabianie pasywne kuailian dash

   Operator musi wtedy sam wybrać odpowiednie ustawienie, wpłacić odpowiednią kwotę oraz cały czas monitorować pracę i dbać o aktualizację masternode. Najlepszym wyborem jest VPS, czyli wirtualna maszyna instalowana na serwerze umieszczonym w chmurze. Aby wszystko sprawnie chodziło wymagane jest zainstalowanie w serwerze VPS systemu operacyjnego Linux. System ten stanowi najbezpieczniejsze i sprawdzone rozwiązania. W taki sposób również uzyskasz statyczny adres. Masternode możesz postawić nawet na swoim komputerze domowym czy laptopu i operować nią gdziekolwiek zechcesz, jednak istnieje ryzyko, że masternode może nie zadziałać gdy jej połączenie będzie miało zmienne IP.

   Kiedy skonfigurowałeś już serwer i puściłeś go w ruch, to zostaje Ci tylko ściągnąć specjalny portfel. Sprawi to że nasze urządzenie stanie się w pełni funkcjonalną masternode, dzięki oprogramowaniu z portfela. Drugą opcją jest wynajęcie serwera oraz prowadzenia u firmy która zajmuje się właśnie w obsługą masternode. W takim wypadku nie musisz martwić się prawie o nic, gdyż wszystkim zajmuą się inni. Nie musisz już trzymać aktywnej masternode włączonej 24/7.

Istnieją dziesiątki innych kryptowalut opartych na systemie masternod, wśród nich są między innymi:

Block (BLOCK), Bata (BTA), Crown (CRW), ChainCoin (CHC), Diamond (DMD), ION (ION), Monetary Unit (MUE), Neutron (NTRN), Vcash (XVC)

   Istnieją kryptowaluty które nie potrzebują odrębnego serwera do swojej pracy, a wystarczy że zgromadzisz środki na specjalnym przeznaczonym do tego portfelu, który już jest jak serwer.

Przewodnik o masternode

Zalety masternode

zarabianie na masternode poradnik

   Najważniejszą zaletą jest zapewnianie zwiększonej skalowalności systemu, czyli o wiele większe bezpieczeństwo sieci i o wiele szybsze przetwarzanie transferów, dzięki czemu ograniczamy zatory.

   Kiedy zostanie wykryta próba oszustwa przez masternodę w najłagodniejszym przypadku jest ona wyłączana z systemu, w najgorszym operator traci wszystkie swoje zamrożone środki. Tak samo ważny jest fakt, że utrzymanie masternode na serwerze nie wiąże się za tak dużymi kosztami jakie ponoszą górnicy za wydobywanie bitcoina. Wyliczono, że zużycie energii związane z “miningiem” równa się zapotrzebowaniom na energię całej Irlandii.

   Działanie masternode wywiera korzystny wpływ na cały system. Kiedy zamrażasz jakąkolwiek ilość danej kryptowaluty by uruchomić masternode, zmniejszasz jej ogólną ilość kryptowalut znajdujących się w już w obrocie. Działanie te prowadzi do antyinflacji, sprzyja wzrostowi ceny i zwiększa popyt. Operatorzy masternode mają prawo głosu w sprawie zarządzanie siecią przez co mają wpływ na jej kształtowanie i wdrażanie nowych rozwiązań.

   Zysk i wynagrdzene z utrzymywania masternode jest tak duże, że może przynieść zadowalający dochód pasywny.

Przewodnik o masternode

Wady masternode

   Zarządzanie masternode nie jest dla osób które liczą na tzw. złoty strzał. Prowadzenie masternode przynosi zysk w czasie.

kuailian masternode dochód pasywny

   Patrząc na obecne ceny kryptowalut i wymagane ich ilości do postawienia masternody, musimy zamrozić dużą ilość środków na spory okres czasu. Z pewnością nie jest to opcja dla amatorów w świecie kryptowalut, gdyż wymagana jest specjalistyczna wiedza o blockchain oraz informatyczna. Na operatorach masternode spoczywa także odpowiedzialność utrzymywania pracy danej sieci, w przypadku złamania zasad lub nie spełnienia wymaganych warunków może grozić nam utrata całych środków.

   Dodatkowo, jeśli inwestujesz w masternode mało znanych kryptowalut to automatycznie ryzykujesz, gdyż cały projekt może ponieść klęskę a Ty stracić środki. Pamiętaj, że jeśli ROI masternode jest duże, to i tak będzie się z czasem zmniejszać, gdy ilość masternode w danej sieci się zwiększy.

   Mimo, że istnieje tylko małe ryzyko ataku 51%, gdyż wiążę się to z kupnem ogromnej ilości danej kryptowaluty, to nadal, nawet 5% lub 10% udział w rękach jednej grupy osób daje duży wpływ na dany system. Ten wpływ wcale nie musi być korzystny, a od niego zależą takie decyzje jak wprowadzanie nowych aktualizacji.

Przewodnik o masternode

Ile zarobię na masternode?

zarabianie dochów pasywny masternode kuailian wypłata

   Ilość twojego wynagrodzenia zależy przede wszystkim od tego na jakiej kryptowalucie będziesz posiadał pracującą masternode.

   Zwroty z inwestycji w masternode oscylują od 0,1% do nawet 300% i wyżej. Stabilnie patrząc często masternode dają zwrot w okolicach 5%-16% rocznie, co porównując do trzymania pieniędzy w banku, jest opcją zdecydowanie lepszą. Potrzebne informacje na ten temat, ile danej kryptowaluty potrzebujesz aby uruchomić masternode, jaki zwrot przynosi w skali roku/miesiąca oraz jakie masternode są aktywne i które projekty planują dołączenie do systemu znajdziesz na specjalnych przeznaczonych do tego stronach – np. https://masternodes.online/

Przewodnik o masternode

Mniejsze inwestycje w masternode

 Znaczny wzrost świadomości ludzi o kryptowalutach przyczynił o napływie masy nowych drobnych inwestorów, a tym samym wzrost popularności protokołu PoS. 

inwestycja poradnik masternode kuailian

   Sprawiło to, że pojawiło się mnóstwo kryptowalut działających na bazie masternode. Osoby, które mają mniej środków, po wcześniejszej analizie mogą zainwestować w masternode, mniej popularnych krypto licząc na ich przyszły wzrost. Jednakże, należy przy tym uważać na bańki spekulacyjne “pump and dump”, co oznacza sztuczne napompowanie ceny bezwartościowej waluty, zebranie zysku a następnie porzucenie projektu.

   Istnieją jednak również inne bezpieczniejsze rozwiązania, dla osób których portfele inwestycyjne nie są aż tak zasobne i jest to tradycyjny staking – przechowywanie w dedykowanym portfelu walut PoS o sprawdzonej reputacji, bez konieczności prowadzenia masternode. Za tę czynność również otrzymujesz dywidendę, w zamian za udostępnienie swojej waluty, tak samo jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia masternode. Otrzymujesz wynagrodzenie za zatwierdzanie transakcji, zapewnianie bezpieczeństwa systemu i kontrolowanie podaży na walutę, jednak jak zaznaczałem wcześniej, znacznie się to różni od pracy masternode.

   Kolejnym sprawdzonym sposobem inwestycji w masternode dla ludzi o mniejszym portfelu, jest inwestycja w firmie Kuailian. Wówczas, nie musisz martwić się już prowadzeniem serwera ani tym by posiadać wiedzę na ten temat. Kuailian zarządza, dba o stabilną pracę i aktualizuje wszystkie masternode na bieżąco a dodatkowo, sam wybiera które masternode postawić w konkretnej chwili by zyskać jak największy zwrot. W Kuailian wszystkie wymagania i odpowiedzialność zostały z nas całkowicie zdjęte, my tylko inwestujemy i otrzymujemy dochód pasywny z masternode każdego dnia na nasz portfel – więcej dowiesz się na polskiej stronie społeczości – https://www.kuailian.info.pl

Przewodnik o masternode

Ethereum - Power of Stake

ethereum kuailian zarabianie dochód pasywny

   Ruch wszystkich kryptowalut w dużej mierze może zależeć od drugiej pod względem wielkości kryptowaluty- Ethereum. 

   Wszystko wskazuje na to, że zmierzamy do stopniowego wyeliminowania systemu opartego na wydobywaniu. Przejście na system PoS przez Ethereum jest zapisane w jej mapie drogowej, dlatego jest to nieuniknione. Pierwszym etapem tej zmiany było rozwiązanie hybrydowe, czyli funkcjonowanie dwóch protokołów obok siebie (PoW i PoS), co jednak miało wpływ na znaczne zmniejszenie nagrody za wydobycie. Wiele wskazuje na to, że nowy system może opierać się na masternode, a korzyściami jakie w związku z tym może odnieść Ethereum są zwiększone bezpieczeństwo sieci, zwiększenie liczby transakcji a być może nawet wyprzedzenie Bitcoina jako głównej kryptowaluty.

Przewodnik o masternode

Zakończenie

   Masternode są zdecydowaną konkurencją dla protokołów PoW ze względu na efektywność i brak wymogów inwestowania w drogie w utrzymaniu urządzenia wydobywcze, także służące do tworzenia nowych bloków, zatwierdzania transakcji i zabezpieczania systemu. Jednak jak wiadomo, nie ma idealnych rozwiązań i cały czas toczona jest batalia o to który protokół i wybór jest lepszy. W teorii w obu systemach możliwe jest ich przejęcie przez jedną grupę, jednak w przypadku PoS jest to trudniejsze. Za wyższością PoS i masternode przemawia także ich zwiększona skalowalność oraz prawo głosu dla operatorów, czy masa oszczędzonego prądu a przy tym pieniędzy.